Koenzym Q10
Často opomíjený přípravek pro zdraví člověka , který v organismu hraje nezbytně důležitou roli pro správné fungování. Vyskytuje se v těle ve všech buňkách, nejvíce obsažen je v mitochondriích. Jedná se o nejsilnější antioxidant, který si lidské tělo dokáže do 30 let produkovat samo, poté je již potřeba suplementovat koenzym Q10 pomocí doplňků stravy a nebo upravit stravování. Zdrojem Q10 v potravě je hovězí maso, ryby, ořechy, sója a například i brokolice.
Hlavní účinky jsou snížení oxidačního stresu, antioxidant a boj proti zánětu.
Strukturou je podobný vitamínům a stejně jako např. vitamín D je rozpustný v tucích, díky kterým dochází k lepšímu vstřebávání. Z organismu se vylučuje žlučí.
Jeho účinku se využívá při:
- chronickém únavovém syndromu
- kardiovaskulárním onemocnění
- neurodegenerativní onemocnění (Parkinson, Alzheimer)
- Diabetes mellitus (cukrovka)
- chronických zánětů
- neplodnost (u mužské populace)
Často používáný je také v kosmetice. Chrání před volnými radikály, čímž dodává buňkám energii a současně působí jako antioxidant, snižuje poškození pokožky od slunečního záření.
V ČR je velké množství pacientů, kteří užívají statiny (léky na snížení cholesterolu). Tyto léky snižují hladinu koenzymu Q10 až o 40%. Další skupinou pacientů jsou diabetici u kterých se vyskytuje menší hladina Q10 - doporučuje se kombinace spolu se selenem a vitamínem C.
Doporučená dávka se pohybuje v rozmezí 100mg-300mg.